Zatvori ikona
Pakiranje vina
Pakiranje vina
2.

Edukacija

Pakiranje vina

Odijelo možda ne čini čovjeka (ili vino), ali boca i čep osim dobrog izgleda vinu osiguravaju i neophodne uvjete za dugoročno čuvanje. U ovom poglavlju pronaći ćete najbitnije informacije o punjenju vina u boce, označavanju boca te načinima pakiranja i skladištenja uz pridržavanje svih propisanih mjera zaštite i sigurnosti, kao i sanitarnih mjera.

Drvene ili inox bačve te staklene boce

Svima poznate drvene bačve izumljene su oko 500. godine p.n.e. Danas i dalje koriste, međutim u manjem obimu, poput barrique bačvi. Za kvalitetna vina i njihovo čuvanje u bačvama njačešće se koristi inox čelik. Staklo kao materijal te staklene boce (butelje) najpoznatiji su u općoj upotrebi i prodaji, posebice kvalitetnih vina.

Vinimob - detalj

Načini punjenja boca

Ovisno o korištenoj opremi i tehnologiji punjenje vina dijelimo na : „toplo“ punjenje, „obično“ ili „normalno“ punjenje, „sterilno“ punjenje te punjenje u atmosferi inertnog plina i vakuum punilice. Toplim punjenjem vino se zagrijava na temperaturu od 80 °C u trajanju od 15 sekundi, zatim se hladi na cca 55°C i puni. Sterilno se koristi se za punjenje kvalitetnih vina uz uporabu tzv.monoblokovi koji su zatvoreni bez opasnosti od kontaminacije.

Vinimob - detalj

Vinimob - detalj

Punjenje u atmosferi inertnog plina i vakuum punilice rješava problem kisika (oksidacije) kod punjenja i smanjuje pritisak prilikom punjenja. Tako se vino bolje čuva, ostaje svježe i sprječavaju se negativni efekti oksidacije. Standardno punjenje je najraširenij i način. Nove boce na automatskoj traci prolaze kroz kontrolu i eventualno steriliziraju. Vino se obavezno filtrira prije punjenja, a razina vina u boci automatski regulira.

Moderni trendovi ekološki održive proizvodnje imali su utjecaja i u vinarstvu, kroz korištenje recikliranih-korištenih boca. U tom slučaju se najprije skidaju etikete s rabljenih boca, zatim slijedi ispiranje i kontrola čistoće boca. Međutim, rabljenje boce (kao povratna ambalaža) se danas malo ili bolje rečeno skoro uopće ne koriste, tako da se i stolna vina pune u nove boce.

Koji su osnovni testovi stabilnosti vina?
1. Zračni test - vino se ostavi u čaši 24 do 48 sati i promatra se promjena boje. Ako vino ne posmeđi (oksidira) smije se puniti u boce. 2. Stabilnost na niskim temperaturama - vino u boci držimo par dana na temperaturi ispod nule (-4 do -5 °C), radi provjere taloženja vinskog kamena. 3. Test na na visokoj temperaturi - vino u boci držimo na temperaturi od 45- 50° C u trajanju 24 do 48 sati. Ako nakon tih postupaka vino ostane bistro to je znak da je stabilno.

Čepovi od pluta

Najkvalitetnija vrsta čepova su pluteni čepovi. Svojom elastičnošću, kemijskim sastavom te građi osiguravaju nepropustljivost na vodu i plinove, dok završna kapsula dodatno osigurava dugotrajnu stabilnost i kvalitetu vina. Pluteni čepovi utiskuju se posebnim čepilicama u otvor boce, a u grliću ih sigurnim drži trenje zbog konstrukcije i dimenzija otvora boce, odnosno samog čepa.

Vinimob - detalj

Vinimob - detalj

Metalni - limeni čepovi

U većoj mjeri se, kao zamjena plutenim, koriste limeni čepovi, koji svojim oblikom pokrivaju vrat boce. Vino ne smije biti u kontaktu s metalom, zbog čega takvi čepovi sa unutrašnje strane u gornjem dijelu imaju tanki sloj pluta. Taj sloj štiti vino od kontakta s metalom, dok se elastičnošću sloja pluta postiže bolje zatvaranje boce. Ova vrsta čepova se sve češće koristi, međutim najviše za manje kvalitetna (stolna) vina.

Koje su kategorije vina po udjelu šećera?
Tijekom fermentacije (vrenja) jedan dio šećera ostane u vinu. Količina grama u 1 litri određuje kategoriju. Tako: suho vino ima manje od 2 grama šećera, polusuho vino sadrži 4,5 do 12 grama šećera, poluslatko sadrži od 12 do 50 grama, a slatko od 50 nadalje.

S obzirom na temperaturu, najbolji je podzemni podrum, jer je u njemu tijekom godine temperatura stalna, oko 11,5 ᵒC. Vlažnost podruma je drugi bitan faktor. Relativna vlažnost ne smije biti veća od 80%, a najpovoljnija je od 65 do 70%. Razina vlage drži čep vlažnim što sprječava prodiranje kisika u vino i oksidaciju. Iz tog razloga se boce drže polegnute, jer na taj način vino samo vlaži čep. Svjetlost i UV zračenje štetni su za kvalitetu i trajnost vina. Zato se vino čuva na tamnom mjestu.

Vinimob - detalj

Vinimob

Kviz

Testirajte svoje znanje

Kako biste provjerili koliko ste dobro usvojili znanja o pakiranju vina, riješite kviz i pokažite da ste upravo vi savršen kandidat za pomoćnog podrumara.

Odaberite opcije cijeline

Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web stranice slažete se s uvjetima korištenja. Kliknite ovdje i saznajte više informacija.Zatvori